Overton, Davenport Take Dream Prelims

Wednesday June 9, 2021 at Eldora Speedway

Race Statistics:

Sanction: DIRTcar Racing

Payout: Twin $10,000 to win

Laps: 25

Car Count: 74

Overall Fast Qualifier: Jonathan Davenport 14.978 seconds

Heat Winners: Devin Moran, Ricky Weiss, Brandon Overton, Darrell Lanigan, Jonathan Davenport, Ricky Thornton Jr, Johnny Scott, Kyle Larson

B-Main Winners: Chris Madden, Bobby Pierce

Feature Winners: Brandon Overton, Jonathan Davenport

Expectant Entrants:

Feature Finishes:

Feature 1 Finish: Brandon Overton, Kyle Bronson, Chad Simpson, Ricky Weiss, Chris Ferguson, Josh Richards, Dale McDowell, Shane Clanton, Tim McCreadie, Devin Moran, Ryan Gustin, Brandon Sheppard, Earl Pearson, Tyler Bruening, Mason Zeigler, Chris Madden, Max Blair, Jensen Ford, Dennis Erb Jr, Kody Evans, GR Smith, Darrell Lanigan, Stormy Scott, Hudson O’Neal

Feature 2 Finish: Jonathan Davenport, Jimmy Owens, Jacob Hawkins, Mike Marlar, Brian Shirley, Ricky Thornton Jr, Shannon Babb, Kyle Larson, Billy Moyer, Bobby Pierce, Boom Briggs, Scott James, Frank Heckenast Jr, Nick Hoffman, John Blankenship, Johnny Scott, Brent Larson, Logan Roberson, Dustin Nobbe, Austin Kirkpatrick, John Baker, Jeep Van Wormer, Steve Casebolt, Zack Dohm

B-Main Results: (Top 4 transfer)

B-Main 1: Chris Madden, Hudson O’Neal, GR Smith, Mason Zeigler, Jason Riggs, Spencer Hughes, Jeff Mattthews, Kent Robinson, Gregg Saterlee, Trent Ivey, Steven Roberts, Jerry Bowersock, Kyle Strickler, Ross Bailes, Jimmy Mars, Freddie Carpenter, Duane Chamberlain

B-Main 2: Bobby Pierce, Jeep Van Wormer, Steve Casebolt, John Baker, Travis Stemler, Jimmy Sharpe, Scott Bloomquist, Jason Feger, Michael Brown, Chase Junghans, Brian Nuttall, Dean Bowen, Ryan Missler, Ryan King, Robby Hensley, Josh Rice

B-Main Lineups: (Top 4 transfer)

Group A

 InsideOutside
Row 1Jason RiggsHudson O’Neal
Row 2GR SmithMason Zeigler
Row 3Ross BailesChris Madden
Row 4Spencer HughesKent Robinson
Row 5Steven RobertsKyle Strickler
Row 6Trent IveyGregg Satterlee
Row 7Jimmy MarsJeff Matthews
Row 8Jerry BowersockFreddie Carpenter
Row 9Duane Chamberlain 
Top 4 transfer

Group B

Heat Race Results: (Top 5 Transfer)

Group A

Heat 1: Devin Moran, Tim McCreadie, Dale McDowell, Max Blair, Stormy Scott, Jason Riggs, Ross Bailes, Steven Roberts, Jimmy Mars

Heat 2: Ricky Weiss, Chris Ferguson, Ryan Gustin, Shane Clanton, Kyle Bronson, Hudson O’Neal, Chris Madden, Kyle Strickler, Jeff Matthews

Heat 3: Brandon Overton, Chad Simpson, Josh Richards, Tyler Bruening, Jensen Ford, GR Smith, Spencer Hughes, Trent Ivey, Jerry Bowersock

Heat 4: Darrell Lanigan, Kody Evans, Brandon Sheppard, Earl Pearson Jr, Dennis Erb Jr, Mason Zeigler, Kent Robinson, Gregg Saterlee, Freddie Carpenter

Group B

Heat 1: Jonathan Davenport, Nick Hoffman, Logan Roberson, Billy Moyer, Frank Heckenast Jr, Bobby Pierce, Scott Bloomquist, Chase Junghans, MIchael Brown, Jason Feger

Heat 2: Ricky Thornton Jr, Jimmy Owens, Brian Shirley, Jacob Hawkins, Boom Briggs, Jeep Van Wormer, Travis Stemler, Ryan King, Ryan Scott

Heat 3: Johnny Scott, Zack Dohm, Scott James, Mike Marler, John Blankenship, John Baker, Jimmy Sharpe Jr, Brian Nuttall Jr

Heat 4: Kyle Larson, Shannon Babb, Dustin Nobbe, Austin Kirkpatrick, Brent Larson, Steve Casebolt, Ryan Missler, Dean Brown, Josh Rice

Group A Qualifying Results:

Stormy Scott 15.016 seconds

Group B Qualifying Results:

Jonathan Davenport 14.978 seconds

Hotlaps:

Group A Fastest: Hudson O’Neal 15.325 seconds

Group B Fastest: Kyle Larson 14.919 seconds

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!